Prowadzący:Marcin Mielcarz
Koszt:150 zł/m-c 
Termin zajęć:Poniedziałki, godz. 16:00 - 17:30
Dla uczniów:7-8 SP i 1-4 LO
Lokalizacja:Międzylesie

Jeśli słowa Stendhala o tym, że „powieść to zwierciadło przechadzające się po gościńcu” są prawdziwe, to trzeba uznać, że tym zwierciadłem jest pisarz. Czyli ty! Nie zobaczysz zbyt wiele, gdy będziesz zajęty smartfonem. Noblista Henryk Sienkiewicz, aby stworzyć jedną ze swoich najbardziej znanych nowel – Latarnika – po prostu ukradł i ubarwił życiorys, który opisał mu z kolei w liście jego przyjaciel Julian Horain. Sienkiewicz zmienił nazwisko nieszczęsnego latarnika (z Sielawy na Skawińskiego) oraz włożył w rękę zdecydowanie lepszą książkę (Pana Tadeusza Adama Mickiewicza zamiast zapomnianego dziś Murdelia Zygmunta Kaczkowskiego), ale nie zmienia to faktu, że zbudował swój popisowy numer na prawdziwym ludzkim dramacie. Tak samo, jak mogą zainspirować cię inni ludzie, tak też mogą to uczynić teksty kultury – filmy, książki, piosenki, artykuły prasowe, programy telewizyjne czy radiowe audycje.

Warsztaty są dla wszystkich osób, którzy chcieliby odkryć i/lub rozwijać swój pisarski talent. Jeśli niczego nigdy nie napisałeś, ale od dawno o tym marzysz – to znaczy, że to jest właśnie ten moment, żeby zacząć.

Na zajęciach poddawać będziemy lekturze fragmenty wybitnych powieści, opowiadań i wierszy. Będziemy z nich czerpać i tworzyć swoje: krótkie formy prozatorskie i poetyckie! 

Dzięki warsztatom pisania skonstruujesz własną fabułę, napiszesz opowiadanie, wiersz – wyrazisz siebie! Stworzysz nowy świat z jego oryginalną poetyką i wyjątkowymi bohaterami. Nabierzesz wiatru w swoje pisarskie skrzydła.

Ponadto dowiesz się:

  • Skąd czerpać pomysły na utwory literackie?
  • Czego potrzebujesz, a co Ci przeszkadza w pisaniu?
  • Jakie są sposoby na utkanie intrygującej opowieści lub oryginalnego wiersza?
  • Jaka wygląda budowa fabuły?
  • Jak umiejętnie używać środków stylistycznych?
  • Jak ożywić bohaterów, żeby nie byli nudni i płascy?
  • Jak wykreować podmiot liryczny?